Republic of Katanga

Political Status

c.1700 Gareganze State, also called Katanga, founded.

1880 Ruler adopts the style Mwami (King).
1900 State extinguished by Belgian colonial authorities.
Rulers
.... - .... Kawumbu Sahapepala
.... - 1856 Panda (Sanga)
1856 - 1880 Ngelengwa "Msiri" (b. c.1815 - d. 1891)

Kings (title mwami)

1880 - 20 Dec 1891 Ngelengwa "Msiri" (s.a.)
20 Dec 1891 - 1900 Mukunda Bantu (b. c.1843 - d. 1910)

Luba kingdom (s)

1585 Luba Kingdom / Empire founded.
1889 Ruling lineage split into two ruling lineages.

Kings or Emperors (title muLopwe)

c.1685 - c.1700 Kumwimba
c.1700 - c.1715 Kasongo Bonswe
c.1715 - c.1740 Mwine Kombe Dai
c.1740 - c.1742 Kadilo
c.1742 - c.1749 Kekenya
c.1749 - c.1769 Kaumbo
c.1768 - c.1781 Miketo
1781 - 1809 Ilunga Nsungu
c.1800 Kasongo Kukaya (in rebellion)
1809 - 1837 Kumwimba Ngombe
1837 Ndaye Muzinga (usurper)
1837 - 1864 Ilunga Kabale
1864 - 1865 Maloba Konkola
1865 - 1869 Kitamba
1869 - 1885 Kasongo a Kalombo (d. 1886)
1885 - 1889 Nday a Mande (d. 1889)
- Lineage 1 -
1889 - Oct 1917 Kasongo a Nyembo (b. 18.. - d. 1917)
1917 - 1935 Umpafu Ilunga Kumwimba (d. 1948)
1935 - 1957 Ilunga Kisuku
1857 - 1964 Kasongo a Nyembo
1964 - Kisula Ngoy
- Lineage 2 -
1889 - 1948 Kabongo Kumwimba Tshimbu (d. 1946)
1948 - 25 Oct 1960 Kabongo Boniface Kalowa (b. 1905/10 - d. 1960)
(Ilunga Balowa Boniface = Dibwe Kalowa Boniface)
Oct 1960 - 198. Kabongo Makassa Dibwe (d. 198.)

Ruund [Luunda]

The same convention about transcription of names as under Kuba applies to this record.

c.1500 Ruund [Luunda] state founded.
1690 The ruler adopts the style Mwaant Yaav [Mwaanta Yaava].

Rulers (title Mwaant Yaav [Mwaanta Yaava])

c.1687 - c.1719 Mbal I Yaav
c.1719 - c.1720 Mukas Munying Kabalond
c.1720 - c.1748 Muteb I Kat Kateng
c.1748 - c.1766 Mukas Waranankong
c.1766 - 1775 Naweej I Mufa Muchimbunj
1775 - 1800 Cikomb Yaav Italesh [Cikombe Yaava]
1800 - 1852 Naweej II a Ditend [Naweeji Yaava Ditende "Diuta"]
1852 - 1857 Mulaj a Namwan [Mulaji aMbala]
1857 Cakasekene Naweej
1857 - 1873 Muteb II a Cikomb [Muteba yaCikombe]
1873 - 1874 Mbal II a Kamong Isot [Mbala] (d. 1874)
1874 - 1883 Mbumb I Muteb a Kat [Mbumba Muteba]
1883 - 1884 Cimbindu a Kasang [Cimbindu Ditende]
1884 - 1885 Kangapu Naweej [Kangapu Naweeji] (d. 1885)
1885 - 1886 Mudib [Kibamba Mudiba] (d. 1886)
1886 - 1887 Mutand Mukaz [Mutanda Mukanza] (d. 1887)
1887 Mbal III a Kalong [Mbala Cilombe]
1887 - 1907 Mushid I a Nambing [Mushidi] (d. 1907)
1907 - 1920 Muteb I a Kasang [Muteba] (in rebellion from 1898)
1920 - 1951 Kaumbw Diur [Kaumba]
1951 - Jun 1963 Yaav a Naweej III [Yaava Naweeji]
1963 - 1965 Mushid II "Lumanga" Kawel a Kamin [Mushidi]
Dec 1965 - 27 Nov 1973 Muteb II Mushid [Muteba Mushidi]
27 Nov 1973 - 1984 Mbumb II Muteb [Mbumba Muteba] (d. 1984)
1984 - 27 Jan 2005 Kawel II (b. 1932? - d. 2005)
28 Jan 2005 - Mushid III (b. 1945)

Kasongo Luunda (Yaka)

c.1700 Kasongo Luunda state founded.

Rulers (title Kyambvu)

.... - 1859 Muteeba Kadi (Muteeba Nzuzi or Mbaala)
1859 - 1886 Naweesi
1886 - 1894 Tsiimba Mukuumbi
1894 - 1902 Lukookisa
1902 - 1904 Muloombo
1904 - 1915 Mwaana Koko (Kodi Pwaanga) (1st time)
1915 - 1922 Mulumbi Mbisi
1922 - 1925 Kabeya
1925 - 1929 Bivula (Bangi)
1929 - 1939 Mwaana Koko (Kodi Pwaanga) (2nd time)
1939 - 1941 Kambaamba
1941 - 1945 Mukulu Désiré
1945 - Paandzu Pfumukulu

 


Republic of Katangan


Constitution First Independency 4 Aug 1960 - 21 Jan 1963

Capital: Elisabethville (Lumbumbashi from 1 Jul 1966)

National Holiday: 11 Jul (1960)

Merchant marine: N/A Religions: Roman Catholic, Protestant, Native traditional beliefs
International Organizations:

National Anthem: La Katangaise

Allons, Allons, Marchons, Katangais valeureux.
Le soleil s'est levé sur le sol des aïeux
Vieille terre ancestrale du ciel aux profondeurs.
Tu revis opulente à l'appel du bonheur Enfants du Katanga

Enfants du Katanga Défendez le jusqu'à la mort
Rendez le fier rendez le fort
Avec vos bras et votre sang
Avec vos dents

Allons, Allons, Marchons, Katangais valeureux.
L’ennemi destructeur, tel un lion furieux.
Rôde sur nos frontières
Votre valeur guerrière
Maintienne hors du pays la fatale oppression

Enfants du Katanga Défendez le jusqu'à la mort
Rendez le fier rendez le fort
Avec vos bras et votre sang
Avec vos dents

Allons, Allons, Marchons, Katangais valeureux.
Notre bannière au vent, symbole pour tous ceux
Que ses riches croisettes
Et sa verte jeunesse
Sa rouge force aussi soulèvent d’allégresse

Enfants du Katanga Défendez le jusqu'à la mort
Rendez le fier rendez le fort
Avec vos bras et votre sang
Avec vos dents

15 Apr 1891 The administration of the Katangese areas conquered by the Congo Free State is entrusted to the Compagnie du Katanga; however, no effective administration is set up.
19 Jun 1900 Katanga is entrusted to the Comité Spécial du Katanga, an administration totally separated from that of the Congo is set up.
1 Sep 1910 Katanga is integrated in the Belgian Congo but retains a large measure of autonomy.
1 Oct 1933 Autonomy abrogated, at the same time part of its Lomami-district was transferred to the province of Kasaï.
1 Oct 1933 Renamed province of Elisabethville/Elisabethstad.

1934 Katanga From the early days of the Free State it had been considered as a separate colony, administered from Brussels, and it was only in 1934 that it was brought under the authority of the Governor General in Leopoldville.

1947 Renamed Katanga.
1 Jul 1960 Autonomous province of the Congo republic.
11 Jul 1960 Proclamation of the independent State of Katanga
Nov 1961 Conquest of northern Katanga by the central government; organization of the province of Nord-Katanga (North Katanga).
21 Jan 1963 Conquest of the remaining parts of Katanga and division of the territory into two provinces: Lualaba and Katanga Oriental.
28 Dec 1966 Reconstruction of the province of Katanga (1972-15 May 1997 named Shaba).

Administrator of the Compagnie du Katanga

Apr 1891 - 19 Jun 1900 Albert Jean-Baptiste Thys (b. 1849 - d. 1915)
Chairman of the Comité Spécial du Katanga (CSK)
Jun 1900 - 1929 Hubert Droogmans (b. 1858 - d. 1938)

Representatives of the CSK in Katanga (governors)

1900 - 14 Jan 1903 Auguste Weyns (b. 1854 - d. 1944)
14 Jan 1903 - 1906 Léon Tonneau (1st time) (b. 1863 - d. 1919)
26 Jul 1906 - 1908 Emile Wangermée (1st time) (b. 1855 - d. 1924)
31 Sep 1908 - Sep 1909 Léon Tonneau (2nd time) (s.a.)
1909 - 1 Sep 1910 Emile Wangermée (2nd time) (s.a.)

Governors and Deputy Governors-General

1 Sep 1910 - 21 Mar 1917 Emile Wangermée (s.a.)
22 Mar 1917 - 2 Sep 1920 Charles Henry Marie Ernest Tombeur,(b. 1867 - d. 1947) Baron Tombeur de Tabora
Oct 1921 - 23 Dec 1923 Martin Joseph Marie René Rutten (b. 1876 - d. 1944)
Dec 1923 - 21 Jan 1928 Léon Guilain Bureau (b. 1869 - d. 1944)
5 May 1928 - Sep 1931 Gaston René Heenen (1st time) (b. 1880 - d. 1963)
Sep 1931 - Jan 1932 Louis Joseph Postiaux (b. 1882 - d. 1948)
Jan 1932 - 23 Sep 1933 Gaston René Heenen (2nd time) (s.a.)

Commissioner

Oct 1933 - 1941 Amour Maron (b. 1891 - d. 1948)

Governors

1941 - Dec 1945 Amour Maron (s.a.)
Oct 1945 - Mar 1948 Léon Keyser
Mar 1948 - Apr 1951 Joseph Ziegler de Ziegleck auf Rheingrub
May 1951 - Aug 1955 René Whauthion
Aug 1955 - Jan 1956 ....
Jan 1956 - Sep 1958 Jean Paelinck
Sep 1958 - 30 Jun 1960 André Schöller (b. 1908 - d. 19..)
(also deputy governor-general)

President of the Republic of Katanga

16 Jun 1960 - 12 Jan 1963 Moïse Kapenda Tshombé (b. 1919 - d. 1969) CONAKAT (president of the Provisional Government 11 Jul - 8 Aug 1960)
26 Apr 1961 - 22 Jun 1961 Godefroid Munongo Mwenda M'Siri (b. 1925 - d. 1992)
+ Jean-Baptiste Kibwe (b. 1924)
+ Joseph Kiwele (d. 1961)
(acting for imprisoned Tshombé)
Party abbreviation: CONAKAT= Confédération des Associations de Katanga Tribales (Confederation of Tribal Associations of Katanga, Katangan regional, secessionist)

East Katanga
8 Jul 1963 After the formation of the provinces of Nord-Katanga and Lualaba the remaining part of Katanga is reorganized as the new province of Katanga Oriental.
24 Apr 1966 United with Lualaba to form Sud-Katanga.
Presidents (from 1965, governors)
13 Aug 1963 - 20 Jul 1965 Édouard Bulundwe (b. 1932)
20 Jul 1965 - 24 Apr 1966 Godefroid Munongo Mwenda M'Siri (s.a.)

Lualaba
30 Jun 1963 Province of Lualaba separated from Katanga.
24 Apr 1966 United with Katanga Oriental to form Sud-Katanga.
President (from 1965, governor)
23 Sep 1963 - 24 Apr 1966 Dominique Diur (b. 1929)

North Katanga
1960 – 1961

20 Oct 1960 Rebellion of the Luba-Katanga people against the state of Katanga and proclamation of the province of Lualaba in northern Katanga.
31 Mar 1961 Reconquest of northern Katanga by the State of Katanga.
Nov 1961 Reconquest of northern Katanga by the central government.
11 Jul 1962 Proclamation of the province of Nord-Katanga.
5 Nov 1966 Administration taken over by the central government.
28 Dec 1966 Part of restored province of Katanga.

Presidents (from 1965, governors)

20 Oct 1960 - Mar 1961 Prosper Mwamba-Ilunga (1st time)
11 Sep 1962 - 27 Sep 1963 Prosper Mwamba-Ilunga (2nd time)
27 Sep 1963 - 15 Mar 1964 Jason Sendwe (1st time) (b. 1917 - d. 1964)
15 Mar 1964 - 21 Apr 1964 Fortunat Kabange Numbi (b. 1934 - d. 1964)
21 Apr 1964 - 18 Jun 1964 Jason Sendwe (2nd time) (s.a.)
22 Jun 1964 - Jul 1964 Ildephonse Masengo (b. c.1935 - d. 1969)
(head of a provisional government for the whole Katanga province, in fact the territories occupied by the forces of the People's Republic)
22 Jul 1965 - 5 Nov 1966 Henri Ndala Kambola
(administrator since Aug 1964?)

Sud-Katanga (South Katanga)
22 Apr 1966 Katanga Oriental and Lualaba united to form Sud-Katanga.
5 Nov 1966 Administration by central government.
28 Dec 1966 Part of restored province of Katanga.

Governor
24 Apr 1966 - 5 Nov 1966 Godefroid Munongo Mwenda M'Siri (s.a.)

Union Minière du Haut Katanga (de facto rulers)
1900 Mining concession granted to the Tanganyika Concessions Limited, a British company which had started prospecting for minerals in 1899. In 1906 both groups formed a new company, the UMHK.
28 Oct 1906 Creation of the Union Minière du Haut Katanga, entrusted by the Congo Free State with the exploitation of the mineral resources of Katanga
31 Dec 1966 Activities and belongings of the UMHK taken over by Congolese government

Chairman of the Tanganyika Concessions Ltd.
1899 - 1906? Sir Tyndale White

Chairmen of the Union Minière du Haut Katanga (in Brussels) (1)
1906 - 1913 Ferdinand, Baron Baeyens (b. 1837 - d. 1914)
1913 - 1932 Jean Jadot (b. 1862 - d. 1932)
1932 - 1939 Félicien Cattier (1st time) (b. 1869 - d. 1946)
1939 - 1944 Alexandre Marie Albert Galopin (b. 1879 - d. 1944)
1944 Félicien Cattier (2nd time)(acting)(s.a.)
1944 - 1947 Firmin Van Bree (b. 1880 - d. 1960)
1947 - 1955 Gaston Blaise
1955 - 1963 Paul Gillet
1963 - 1965 Edgar Van Der Straeten
1966 Louis Wallef

Director of the Tanganyika Concessions Ltd.
1899 - 1906? Robert Williams
Agents of the Tanganyika Concessions Ltd. (in Katanga)
1899 - 1906 George Grey (d. 1911)
1906 Hubert Cayley (d. 1907)

Directors of the Union Minière du Haut Katanga (in Africa) (1)
1910 - 1912 Eugène Halewijck (b. 1866 - d. 1940)
1913 - 1917 Preston H. Horner
1918 - 1919 Edgar Sengier (b. 1879 - d. 1963)
1920 - 1922 Jules Cousin (b. 1884 - d. 1965)
1923 - 1927 Léon Rasson (b. 1875 - d. 1932)
1927 - 1929 Joseph De Mulder
1931 Henry Barzin (b. 1881 - d. 1971)
1932 Gaston Deladrière
1933 - 1936 Henri Heymans (b. 1883 - d. 1936)
1936 - 1945 Aimé Marthoz (b. 1894 - d. 1962)
1946 - 1950 Louis Wallef
1951 - 1957 Maurice Van Weyenbergh
1958 - 1966 Gérard Assoignon

Katanga since 1967

Governors (1972-80, commissioners)

3 Jan 1967-Aug 1967 Jean Foster Manzikala
1967 Masiala Kinkela
1967 - 1968 Denis Paluku
1968 - 1970 Léon Engulu
1970 - 1972 Henri-Désiré Takizala
1972 - 1973 Daniel Monguya Mbenge
1973 - 1975 Duga Kugbe Toro (1st time)
1975 - 1977 Assumani Busanya Lukili
1977 - 1978 Efambe Ey'Olanga
1978 - 1980 Alexandre Singa Boyenge Mosambayi
1980 - Jan 1985 Antoine Mandungu Bula Nyati (b. 1934 - d. 2000)
Jan 1985 - 1986 Duga Kugbe Toro (2nd time)
1986 - 1990 Koyagialo Ngbase te Gerembo
May 1990 - Nov 1991 Bonaventure Konde Vila Kikanda
1991 - Apr 1995 Antoine Gabriel Kyungu wa Kumwanza (1st time)
1995 - 1997 Benjamin Thadée Ngoie Mulume
Mar 1997 - Apr 1997 Antoine Gabriel Kyungu wa Kumwanza (2nd time)
Apr 1997 - Apr 1998 Gaetan Kukudji
Apr 1998 - Apr 2001 Augustin Katumba Mwanke
Apr 2001 - Nov 2001 Jacques Muyumba (interim)
26 Nov 2001 - May 2004 Aimé Ngoy Mukena Lusa
26 May 2004 - 24 Feb 2007 Urbain Kisula Ngoy (b. 1940)
24 Feb 2007 - Moïse Katumbi Chapwe (b. 1964?)

(1) During the German occupation of Belgium 1914 - 1918, the Belgian leadership of the UMHK went into exile in London, while the CSK ceased its activities. During the second occupation of Belgium, 1940 - 1944, both ceased their activities. The managment of the affairs of the UMHK was taken over by the American African Metals Corporation based in New York.


 

Katanga Chiefdoms Katanga Central Bank
Histoire de l'Independance de la Republic du Katanga Gendarmerie Katangaise Katanga Postal Stamps
Histoire de la colonisation Belge Republic of Katanga Political Status
L'EXPÉDITION DU KATANGA
 
Remember Katanga Images of Katanga I
DIAMONDS OF KATANGA
VIDEOS Air Katanga

 

 

FFSA
Federation of the Free States of Africa

MENU - INDEX

Contact

Secretary General
Mangovo Ngoyo
Email: africa.federation@gmail.com

www.africafederation.net